TÜRK FUTBOLU KENDİSİNİ YENİLEMELİ

Futbol hiç de zor bir spor türü değildir. Hedef belli, kurallar açıktır. Türk Milli Takımı nihayet başarılı futbol oynamayı neden başaramıyor? Türk on biri on yıllardan beri vasat düzeyde ve eskimiş konseptlere bağlanıp kalmış olarak sevgili taraftarlarını zor bir sabır sınavından geçiriyor. Kendisi de tutkulu bir futbol taraftarı olan Yazar Davut Çöl, bu kitapta Türk Milli Takımı’nın temel zayıflıklarına ışık tutuyor. Çöl, Türk futbolunun olumlu yönde gelişmesine engel olan nedenleri, çekincesizce ortaya koyuyor. Her bir soruna somut bir çözüm önerisi sunuyor. Çünkü bir nokta kesin: Türkiye, çok daha iyisini başarabilir. Yeter ki bunu istesin.

E-Kitap şimdi Türkiye'de

E-Kitap hangi cihazlarla okunur?
E-Kitap nasıl okuyabilirsiniz? Burda öğrenebilirsiniz
Türk Futbolunun Zaafları Nelerdir?
İÇİNDEKİLER
Zaaf 1: Kaleciye Geri Pas Zaaf 2: Boş alana kaçan yok Zaaf 3: Yararsız yan paslar Zaaf 4: Topa sahip olma yüzdesi Zaaf 5: Rakip kaleciye gereksiz hamle Zaaf 6: Sorunlu iletişim tarzı Zaaf 7: Maçın başındaki dikkatsizlik Zaaf 8: Maçı çevirmekten yoksunluk Zaaf 9: Aşırı defansif sistem Zaaf 10: Sürprizsiz oyun Zaaf 11: Forvetlerin yalnız bırakılması Zaaf 12: Duran toplardan yararlanamamak
Zaaf 13: Hakemi suçlamak Zaaf 14: Her şey son dakikada Zaaf 15: Yenilgilerle yüzleşememek Zaaf 16: Kendi oyununu sorgulamamak Zaaf 17: İstikrarsız performans Zaaf 18: Genç oyuncu yetiştirememek Zaaf 19: Türk oyunculara güvensizlik Zaaf 20: Kısa vadeli başarılara odaklanma Zaaf 21: Hazırlık maçlarından yararlanmamak Zaaf 22: Takım ruhu eksikliği Zaaf 23: Medyanın aşırı etkisi Zaaf 24: Yabancı antrenörler

YANLIŞ ALGI

Durumu hakkında gerçekçi değerlendirme yapamayan, hayal kırıklıklarını engelleyemez. Türk medyası, kulüp yöneticileri, taraftarlar, antrenör ve oyuncular; tümü, milli takımın güçlü olduğuna inanmakta. Fakat gerçek, bunun tam tersi.

TOPA SAHİP OLMAK YETMEZ

Türk futbolcular topa çok sahip olabiliyorlar. Dripling ve top kontrolünde güçlüler. Ama sadece bu yetenekler futbolculara ne kazandırır? Hiçbir şey! Başarılı bir oyun için, ( topa sahip olmaktan başka ) topla iyi anlaşmadan çok, daha fazla yeteneğe ihtiyaç vardır.

BAŞARI KÖR EDERSE

Türk futbolunun ara sıra yaşadığı parlak dönemler var. Bazı turnuvalarda öne çıktılar. Bu başarılar, takımın gerçekten zayıf olan yönlerine bakmayı unutturuyor. Zaaflı yönler tedavi edilmiyor, üstleri kapatılıyor.

ZEKA OYUNDA(DIR) BİRLİKTEDİR

Türk on biri, önemli maçlardan önceki baskıyı kaldıramıyor (sindiremiyor, önemli maçlara iyi hazırlanamıyor). Özellikle ilk dakikalarda oyuna konsantre olmakta zorlanıyor. Yenilgiler üzerine düşünmek takıma zor geliyor.

Milli Takım daha iyisini beçerebilir. Nasıl mı?